Co to są terpeny?
Zacznijmy od początku. Terpeny to aromatyczne związki chemiczne występujące w wielu roślinach, w tym w roślinie konopi. Znaleźć je można również w cynamonie, żywicy, imbirze, a nawet w olejkach eterycznych – słowem, w takich roślinach i ich produktach które charakteryzuje intensywny, zniewalający aromat. Są innymi niż flawonoidy fitozwiązkami, które obficie występują w konopi siewnej i marihuanie.
W przypadku konopi, terpeny odpowiadają za charakterystyczny zapach kwitnących kwiatów, czy dymu. Ponieważ wiele terpenów jest powiązanych z różnymi rodzajami roślin i ziół stosowanych w lekach neuropatycznych, niektórzy twierdzą, że terpeny odgrywają rolę w działaniu marihuany. Na przykład linalol , pospolity terpen występujący w lawendzie, może być związany z relaksacją. Niektórzy wierzą również w teorię „efektu świty”, odnosząc się do możliwości, że kannabinoidy i terpeny działają razem w ogólnym działaniu konopi. Na razie są to tylko teorie – wpływ terpenów poza smakiem i aromatem nie został jeszcze naukowo udowodniony.
Czy wiecie, że nie jesteśmy w stanie oszacować dokładnej ilości terpenów i ich pochodnych, naturalnie występujących w naturze?
Mają one zdolność do budowania się w zupełnie nowe jednostki, które, mimo że mają jedną bazę, to wykazują mnóstwo innych funkcji. Mogą np. być częścią estrów, ketonów i epoksydów. To dlatego spotkacie je nie tylko bezpośrednio w roślinach, ale także w olejkach eterycznych, żywicach, saponinach. Świat natury i organizmów ożywionych jest pod tym kątem naprawdę fascynujący. Jedną z najważniejszych cech konopi są terpeny. To właśnie one odpowiadają za charakterystyczny i intensywny zapach, ale także smak wszystkich produktów konopnych. W samej konopi wyróżnia się ponad 100 różnych związków tego rodzaju. Okazuje się, że doskonale współpracują one z naszym systemem endokannabinoidowym. Obecność naturalnie występujących w konopi terpenów jest naprawdę ważna.
Jakie niosą za sobą pozytywne właściwości?
Tak jak wspomnieliśmy Wam na początku – mają one wiele pozytywnych właściwości. Oto kilka przykładów najważniejszych z nich:
- Mircen – ten należący do monoterpenów związek chemiczny pozostaje wiodącym, najczęściej występujący składnikiem olejku eterycznego konopi. Budowa tego terpenu (C10H16) zasługuje na uwagę ze względu na nietrwałość w kontakcie z powietrzem i słabą rozpuszczalność w wodzie. Występuje również w m.in. chmielu, kminku, koprze czy szałwii,
- Pinen – ten dwupierścieniowy monoterpen używany jest również w przemyśle perfumeryjnym. Wszystko dzięki niezwykłym cechom zapachowym, które znajdują zastosowanie również jako czynnik odstraszający owady,
- Limonen – to kolejny związek występujący w konopiach. Odpowiada również za charakterystyczny, kwaskowaty zapach cytryn; jest cennym dodatkiem smakowym, a ze względu na swój aromat jest aktywnie używany przy produkcji perfum, kosmetyków i odświeżaczy powietrza,
- Linalol – to mieszanina likareolu i koriandrolu o intensywnym, konwaliowym zapachu. Podobnie jak pinen, linalol wykazuje właściwości odstraszające owady. Kwiatowy zapach sprawia, że związek jest również cennym składnikiem perfum,
- Eukaliptol – terpen otrzymywany z olejków eukaliptusa, piołunu lub rozmarynu. Charakteryzuje się świeżym, miętowym zapachem, dzięki czemu – podobnie jak inne terpeny – bywa używany w produkcji kosmetyków,
- Kariofilen – mieszanka α-kariofilenu/ humulenu, β-kariofilenu i tlenku kariofilenu. Ma korzenny, „pieprzny”, ostry aromat – odpowiada za zapach goździków i czarnego pieprzu.
Gdzie jeszcze wykorzystywane są terpeny?
Dzięki swoim właściwościom aromatycznym terpeny są niezbędne w kosmetyce – wykorzystywane na szeroką skalę w perfumach, stanowią istotny element kompozycji zapachowych, których używamy na co dzień. Używane są też w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym – pojawiają się w aromatach spożywczych, a nawet w lekach.
Dzięki właściwościom terapeutycznym, ułatwiającym przyjmowanie aromatom i dopiero odkrywanej synergii z kannabinoidami, zawarte w konopiach terpeny świetnie sprawdzają się w kuracjach ziołowych. Nie ulega wątpliwości, że w konopiach znajduje się wiele wartościowych substancji – prozdrowotne działanie kannabinoidów poznajemy coraz lepiej. Niewykluczone, że w najbliższym czasie dołączą do nich dotąd kojarzone tylko z ich smakiem i aromatem terpeny.
Terpeny zyskały świadomość społeczną dzięki rozwojowi i edukacji marihuany medycznej i rekreacyjnej pod postacią susz konopny cbd.
Organizacje i firmy działające na rynkach konopi popchnęły edukację i marketing terpenów w swoich produktach jako sposób na różnicowanie smaku i efektów marihuany. Efekt otoczenia, który opisuje synergię kannabinoidów, terpenów i innych związków roślinnych, pomógł również zwiększyć świadomość i zapotrzebowanie na terpeny w produktach z konopi. Kiedy terpeny współpracują z kannabinoidami, w procesie znanym jako efekt otoczenia, potencjał terapeutyczny gwałtownie wzrasta. Terpeny mogą również modyfikować wchłanianie każdego z kannabinoidów.
Oznacza to, że obecność niektórych terpenów może zwiększać lub zmniejszać wchłanianie psychoaktywnego kannabinoidu THC i niepsychoaktywnego CBD, skutecznie modulując siłę ich działania. W rezultacie odmiana marihuany z idealną mieszanką terpenów i kannabinoidów może być odpowiednikiem garnituru szytego na miarę, przeznaczonego do leczenia konkretnej choroby lub stanu.